When | Why |
---|---|
Nov-26-16 | Spoljašnji izgled Starog zdanja |
Nov-26-16 | Sala kneževa nekad |
Nov-26-16 | Sala kneževa sad |
Nov-26-16 | Dopuna teksta |
STARO ZDANJE – ARANĐELOVAC
Staro zdanje je dvor koji je pripadao dinastiji Obrenović, nalazi se u Aranđelovcu. Gradnju je započeo knez Miloš Obrenović 1859. godine tokom svoje druge vladavine, po projektu minhenskog učenika, arhitekte Koste Šreplovića, a gradnju dvora je završio njegov sin knez Mihailo Obrenović. Dvor Staro zdanje je svojevrstan spomenik kulture, tokom 19. veka uz Kapetan Mišino zdanje u Beogradu predstvaljao je jednu od najlepših i najvećih zgrada u Srbiji.
Sa 9.000 m² prostora, prvobitno je bila zamišljena kao Skupština Kneževine Srbije, međutim, premeštanjem tadašnje prestonice iz Kragujevca u Beograd, Staro zdanje postaje dvor – letnjikovac dinastije Obrenović. Najimpresivnije deo dvora je balska sala, poznata ka Kneževa sala. U sali se nalazi centralni luster, sastavljen od mnogo delića kristala i četiri manja lustera, koja ga okružuju. U Dvoru Staro zdanje se nalaze vredne umetničke zbirke slika, kao i stilski nameštaj. U vreme kralja Milana i kralja Aleksandra Obrenovića priređivani su balovi, o kijima se pričalo u celoj Srbiji. U ovoj sali je mladi oficir Živojin Mišić na jednom od balova upoznao svoju buduću suprugu Nemicu Lujzu. Posle majskog prevrata 1903. godine Dvor Staro zdanje gubi na značaju. Tek 1906. godine kada je izgrađena pruga uskog koloseka od Beograda do Aranđelovca, Staro zdanje postaje hotel, jer su vozovima iz Beograda svakodnevno pristizali gosti. Hotel Staro zdanje se danas nalazi u vlasništvu Direkcije za imovinu Republike Srbije za čije upravljanje je zaduženo preduzeće A. D. Bukovička banja. Dvor Staro zdanje je danas zatvoren za posetioce, jer je zbog ljudskog nemara pretvoren u ruinu i često je na meti lopova i vandala.
Added November 26, 2016 at 7:08am
by Marija Savkovic
Title: Spoljašnji izgled Starog zdanja
Added November 26, 2016 at 7:17am
by Marija Savkovic
Title: Sala kneževa nekad
Added November 26, 2016 at 7:18am
by Marija Savkovic
Title: Sala kneževa sad
Added November 26, 2016 at 7:42am
by Marija Savkovic
Title: Dopuna teksta
Izdaleka, impozantno deluje nasred parka Bukovičke Banje i skoro da ništa ne sluti na užas.
Ali, svaki naredni korak posetioca, ka zdanju, predstavlja približavanje istinitoj priči o tome kako je ljudski nemar uspeo da uništi jednu od najraskošnijih palata Kraljevine Srbije, koja je i kulturno dobro, pod zaštitom države.
Da priča nema srećan kraj naslućuje se još na samim stepenicama zdanja. Na zaključanim i zaboravljenim vratima polupanog stakla su zakucane letve. Na prozorima lelujaju poluodvaljene žaluzine. Pomislili bismo i da nije tako strašno i da se sve to da brzo i lako popraviti. Ali, unutrašnjost krije scenario, na kome bi, da je živ, i Hičkok pozavideo.
Jedina vrata kroz koja može da se uđe u zdanje od 9.000 kvadratnih metara, vode na prvi sprat, ali kroz gomile otpalog kreča, maltera, izmeta, polupanog nameštaja... Svuda su pivske flaše, opušci, stari cenovnici, ostaci ogledala. Pored vitraža, koji pokrivaju stepenišni prolaz, dolazi se do Kneževe sale u kojoj su se nekada održavali glamurozni balovi, koje su posećivali krunisane glave, bogati trgovci, rentijeri, viđena gospoda. Stizali su iz Beograda i drugih udaljenih krajeva da vide i da budu viđeni.
U Kneževoj sali, sada umesto taktova čeških polki sa balova i šuštanja svile i satena, sada zlokobno duva promaja među buđavim i razbacanim dušecima po podu, kroz ostatke zavesa od bordo somota. Jedini svedok da je to nekada bilo mesto glamura su četiri kristalna lustera. Doskora ih je bilo pet, ali je jedan ukraden. Među lukovima su pocepane tapete, paučina, razvaljene vinjete, rupe od iščupanih svetiljki. Na mestu gde je bio klavir sada je nekoliko polomljenih stolica.
Hod po mukama i još ko zna čemu nije se tu završio. Jer podovi nekadašnjeg reprezentativnog zdanja i u novijoj istoriji hotela prekriveni su đubretom, ptičijim izmetom, ustajalim barama. U okvirima prozora pokradene ruine su kosturi od ptica koje nikada nisu uspele da nađu izlaz. One koje su tek zalutale, čeka slična sudbina.
Kroz hodnike, kao rekvijem za Staro zdanje, odjekuje kapanje vode, koja se sa krova sliva niz zidove, pravo do temelja. Na svakom koraku su gomile otpalog plafona, memljivog i trulog nameštaja. Rizično je kretati se u tim lavirintima užasa u kome su polomljeni lavaboi, razvaljeni kreveti, stolovi, stari telefoni, vrata koja jedva vise na šarkama… Kao ukleto mesto, Staro zdanje danas čeka da ga neko spase pre konačnog sloma.
Ne samo da Obrenovići igrom sudbine nisu dočekali da se zdanje završi, nego to zadovoljstvo nije imao ni arhitekta. Kosta Šreplović, minhenski učenik i jedna od najznačajnijih arhitekata 19. veka, koji je projektovao ovu građevinu, dan uoči otvaranja sa skela je hteo još jednom da vidi sa visine. Pao je sa skele i poginuo. Sahranjen je u porti Bukovičke Banje.
Logging in, please wait...
0 archived comments