When | Why |
---|---|
Dec-28-17 | Princip rada poluge |
Dec-28-17 | Princip rada poluge |
Dec-28-17 | Princip rada poluge |
,,POLUGA"- Branislav Stojanović
Poluga je čvrsto telo (čvrsta šipka, greda, palica i slično) koje se obrće oko nepokretnog oslonca. Delovanje poluge je prvi proučavao grčki matematičar i fizičar Arhimed u III veku p. n. e.
Arhimed je sa inženjeskog stanovišta ukazao na značaj primene poluge. On je svojim radovima ukazao i na praktičnu primenu poluge. Čuvena je njegova izjava- Dajte mi tačku oslonca pa ću da pomerim celu Zemlju.
Poluga je prost alat koji nam omogućava da manjom silom uravnotežimo veću silu i da uz manje napora izvršimo određen rad . Poluga je svako čvrsto telo koje se može obrtati oko neke osovine ili uporišta na osloncu. Sila kojom poluga vrši rad naziva se radna sila-aktivna sila (F). Sila koju ona savladava zove se teret-sila otpora (G).
Poluga je prost alat koji treba da zameni čovekov rad i smanji potrebnu aktivnu silu.
Poluga je sistem u kojem na čvrsto telo koje se oslanja na nepokretni oslonac deluju najmanje dve sile. Od mesta delovanja tih sila zavisi efekat njihovog delovanja. Mesto delovanja se određuje od oslonca. Najkraće rastojanje od oslonca do pravca delovanja sile zove se krak sile.
Ravnoteža poluge ne zavisi samo od intenziteta sila nego i od položaja njihovih napadnih tačaka u odnosu na oslonac.
Poluga je u ravnoteži ako su momenti sila koje deluju na polugu jednaki. Poluga je u ravnoteži onda kada je moment aktivne sile jednak momentu sile otpora.
Poluga je u ravnoteži ako je aktivna sila onoliko puta manja od težine tereta koliko je krak tereta manji od kraka aktivne sile. Manji teret je u ravnoteži sa većim teretom.
Poluge mogu biti dvostrane i jednostrane.
Kod dvostrane poluge napadne tačke aktivne sile i sile otpora su sa različitih strana oslonca.
Kod jednostrane poluge napadne tačke aktivne sile i sile otpora su sa iste strane oslonca.
Pomoću poluge manjom silom savlađujemo veću silu. Na taj način štedimo na sili, radu i energiji.Polugom vršimo rad pa zbog toga kažemo da je ona prosta mašina.
Poluga je jedna od najjednostavnijh alatki koju čovek koristi za pojačavanje delovanja mišićnih sila ruku. Iz uslova ravnoteže poluge sledi: sila otpora može se savladati onoliko puta slabijom silom koliko puta je krak aktivne sile duži od kraka sile otpora Dakle, ako hoćemo da što manjom silom podignemo teret, potrebno je da delujemo na polugu što dalje od oslonca..
Primena poluge: šipka za podizanje tereta, ključ za zavrtnje, zidarska kolica, lopata, ašov, otvarači za flaše, otvarači za konzerve, krckalice za orahe, klešta, merenje mase terazijama i kantarom, dečja klackalica, itd.
Added December 28, 2017 at 8:43am
by profesor Stojanović
Title: Princip rada poluge
Krak aktivne sile F je obeležen sa a, dok je krak sile otpora Q obeležen sa b.
Added December 28, 2017 at 8:49am
by profesor Stojanović
Title: Princip rada poluge
Added December 28, 2017 at 8:53am
by profesor Stojanović
Title: Princip rada poluge
Logging in, please wait...
0 archived comments